Święto Patrona Szkoły w Bańskiej Niżnej

4 marca każdego roku jest w Bańskiej Niżnej dniem wyjątkowym, gdyż właśnie wtedy przypada święto patrona naszej szkoły – świętego Kazimierza Jagiellończyka.

 W tym roku uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w kościele przez ks. Grzegorza Kufla. Po nabożeństwie uczniowie, nauczyciele i goście przeszli do szkoły na drugą część obchodów. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, modlitwie i złożeniu kwiatów pod figurą patrona wszyscy ruszyli do sali gimnastycznej, gdzie pani dyrektor Jolanta Stolarczyk powitała gości, wśród których znaleźli się wizytator Kuratorium Oświaty p. Bronisław Stoch, miejscowi radni i przedstawiciele Rady Sołeckiej, OSP, goście reprezentujący Urząd Gminy, a także wielu mieszkańców wsi.

Najpierw rozbrzmiał skomponowany 10 lat temu hymn szkoły. Następnie odbyły się gorąco przyjęte przez publiczność koncerty scholi „Bogu Miłe” oraz młodych akordeonistów kształcących się pod kierunkiem pani Niny Piech i pana Krzysztofa Grońskiego.

Kolejnym punktem programu była inscenizacja na temat świętego Kazimierza Jagiellończyka, ale też wielu innych świętych, która pokazywała, na czym polega dążenie do świętości. Występ przygotowali uczniowie klas IV–VI pod kierunkiem wychowawców – Renaty Chrobak, Krzysztofa Cierniaka i Rafała Gąsiora. Jego kulminacją było żywiołowe odśpiewanie piosenki „Święty uśmiechnięty”.

Każdego roku Święto Patrona zbiega się z ogłoszeniem wyników konkursu plastycznego „Kto tu rządzi? Praca sołtysa i rady sołeckiej w naszej wsi”. Komisja w składzie: Dorota Rokicka, Irena Topór, Urszula Grochulska-Kolasa i Anna Sichelska przyznała  nagrody laureatom, a wręczali je przedstawiciele Rady Sołeckiej,  UG oraz Kuratorium Oświaty. Po odebraniu upominków i dyplomów nagrodzeni uczniowie oraz ich opiekunowie ustawili się do sesji zdjęciowej przy wystawie prac, która ozdobiła ściany sali gimnastycznej.

Następnie scenę opanował zespół regionalny „Niżnobańscanie”, który przedstawił  występ folklorystyczny, oglądany ze szczególnym zainteresowaniem przez gości z innych części Polski. 

Na koniec Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za przygotowanie występów i pogratulowała wykonawcom wielu talentów. Podziękowania należą się także mamom uczniów, które jak co roku od rana pomagały w przygotowaniach szkolnego święta.

Później wszyscy przeszli do sal lekcyjnych, gdzie czekały upieczone przez rodziców ciasta. Po drodze czekała na gości jeszcze jedna niespodzianka – pokaz doświadczeń chemicznych przygotowany i przedstawiony przez uczniów klas I i IV pod okiem pani Ireny Topór.

Tak minął kolejny Dzień Patrona w Bańskiej Niżnej.  Od tej chwili nasza szkoła zaprasza już na przyszłoroczne kaziuki.

Agnieszka i Krzysztof Cierniakowie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 88 = 90