Hej ty nasko poezyjo góralsko – Gminny Konkurs Recytatorsko-Gawędziarski im. Andrzeja Kudasika i Bogdana Werona.

Hej ty nasko poezyjo góralsko

Zyjes hań w turni no i w sercu cłeka

Kormionoś nutą wiyrchową (…)

Idziys pyrciami zycio ku światu ku ludziom (…)

Cobyś ozyła w sercu cłeka

I sła dalyj po dziedzinie, haj!

Wojciech Chowaniec Bulcyk

Nuta poezji góralskiej, o której w swym wierszu pisze Wojciech Chowaniec-Bulcyk, ożyła w sercach tych wszystkich, którzy byli obecni na przesłuchaniach konkursowych w Skrzypnem. 28 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Skrzypnem już po raz 27 odbył się Gminny Konkurs Recytatorsko-Gawędziarski im. Andrzeja Kudasika i Bogdana Werona. W Konkursie wzięli udział uczniowie wszystkich szkół z terenu Gminy Szaflary. Celem Konkursu było popularyzowanie gwary podhalańskiej wśród dzieci i młodzieży oraz troska o kultywowanie rodzimych tradycji.

Konkurs od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, nic więc dziwnego, że wszyscy ci, którym bliskie jest pielęgnowanie gwary – mowy ojców, dołożyli wszelkich starań, by przesłuchania konkursowe przebiegały w niesamowitej atmosferze zachwytu nad pięknem słowa, melodii i zwyczaju naszego regionu. Wstępem do uroczystości była recytacja wiersza o gwarze autorstwa Doroty Adamczyk, poetki z Szaflar, w wykonaniu naszej uczennicy, Izabeli Szeligi. Występom młodych recytatorów i gawędziarzy towarzyszyły w tym roku:

  • występ grupy śpiewaczej Skrzypnianki, prowadzonej przez Panią Monikę Peciak
  • występ zespołu regionalnego Mali Skrzypnianie, przygotowany pod kierunkiem instruktorów – Pani Anny Mrowcy i Pana Andrzeja Stramy, wraz z akompaniamentem kapeli góralskiej Pana Czesława Joniaka,
  • wystawa rzeźb pana Władysława Zachary, emerytowanego Dyrektora Szkoły w Skrzypnem,
  • wystawa malarstwa na szkle przygotowana przez naszych uczniów pod okiem pani Marii Bąk-Bafii, absolwentki szkoły w Skrzypnem,
  • pokaz strojów regionalnych wykonanych przez pana Andrzeja Siekierkę,
  • wystawa I zapomniane odnajdziem nazwiska, poświęcona legionistom z Gminy Szaflary, przygotowana przez Panią Halinę Szulc,
  • degustacja potraw regionalnych, prezentujących całe bogactwo kuchni podhalańskiej, a przygotowanych przez Panie z Rady Rodziców ze Skrzypnego.

Uczestników Konkursu swoją obecnością zaszczycili:

  • Poseł na Sejm RP Edward Siarka
  • Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego Karol Skrzypiec
  • Wizytator Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Targu Marzena Bąk
  • Wójt Gminy Szaflary Rafał Szkaradziński
  • Przewodniczący Rady Gminy Szaflary Stanisław Wąsik
  • Skarbnik Gminy Szaflary Anna Golonka
  • Były Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego, długoletni nauczyciel Szkoły Podstawowej w Skrzypnem, Prezes Związku Podhalan Oddział Skrzypne,Władysław Tylka
  • Sołtys Skrzypnego Wojciech Piszczór
  • Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu Tadeusz Watycha
  • Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach Iwona Gal
  • Animator Kultury Gminnego Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach Natalia Staszel
  • Inspektor Zespołu Księgowości Budżetowej Gminy Szaflary Natalia Bylina
  • Długoletni Dyrektor Szkoły Podstawowej w Skrzypnem Władysław Zachara
  • Dyrektor Szkoły w Skrzypnem Henryk Chrobak
  • Prezes Klubu Sportowego Rutkow-ski, absolwent Szkoły Podstawowej w Skrzypnem, Łukasz Rutkowski

Ponadto Łukasz Rutkowski odczytał list Wojewody Małopolskiego, Piotra Ćwika, skierowany do wszystkich uczestników Konkursu i wyrażający wdzięczność dla wszystkich, którzy kultywują tradycje podhalańskie i dbają o to, coby niy zabocyć gwary naszego regionu.

Konkurs, który w kalendarzu imprez naszego regionu jest wydarzeniem doniosłym, odbył się dzięki sponsorom, do których należą:

  • Wójt Gminy Szaflary – Pan Rafał Szkaradziński
  • Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu
  • Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach
  • Dorota i Józef Pawlikowscy z Maruszyny – produkcja obuwia
  • Pan Andrzej Siekierka – projektant strojów góralskich
  • Pani Jadwiga Trebunia-Tutka – Firma Faft Fashion
  • Gorący Potok – Szaflary
  • Firma Tatry – Trans Stanisław i Renata Zapotoczni
  • Wojciech Piszczór – sołtys Skrzypnego
  • Zakład Masarski Majerczyk
  • Joanna i Wojciech Mrugałowie
  • Maria i Piotr Mrugałowie
  • Zofia i Zdzisław Zapotoczni
  • Magdalena i Bartłomiej Szczechowiczowie
  • Władysław Zachara
  • Anna i Mariusz Kułachowie – Karczma Wierchowa
  • Maciej Kwak – sklep góralski, sklep Gamma Bańska Wyżna
  • Łukasz Rutkowski
  • Katarzyna Rzadkosz- Kwiaciarnia U Kasi
  • Maria Radecka – stroje góralskie Łudźmierz
  • Małgorzata Krauzowicz – usługi krawieckie
  • Janina Madziar

A oto jak przedstawiają się wyniki Konkursu:

W konkursie uczestniczyło 68 uczniów z 8 szkół podstawowych  oraz 2 przedszkoli z terenu Gminy Szaflary, którzy występowali w czterech grupach wiekowych  i dwóch kategoriach: gawęda i  recytacje.

Komisje w składzie:

Przewodnicząca:  Anna Mlekodaj

Członek: Aniela Król

Członek: Wanda Szado-Kudasikowa

 

Przewodniczący:  Jadwiga Trebunia-Tutka

Członek: Anna Mrowca

Członek: Dorota Adamczyk

 

przesłuchały w najmłodszej grupie wiekowej klas 0 – I 16 uczniów:  11 recytatorów

i  5 gawędziarzy oraz w grupie wiekowej II – III  16   uczniów:  9  recytatorów i    8  gawędziarzy.

Grupa wiekowa 0-I:

Klasyfikacja w kategorii recytacji:

I miejsce   Katarzyna Furtak                Szaflary

II miejsce  Barbara Cisoń                     Bańska Niżna

III miejsce Marcin Jarosz                      Bańska Wyżna

Wyróżnienie Michał Gąsior                  Skrzypne

Wyróżnienie Alicja Bachleda               Bańska Niżna

        Klasyfikacja w kategorii gawęd:

I miejsce   Szymon Stopka                   Szaflary

II miejsce  Stanisław Hajnos                Gminne Przedszkole Szaflary

III miejsce Wojciech Topór                 Skrzypne

Wyróżnienie: Wiktoria Mrugała           Maruszyna Górna

 Grupa wiekowa II-III: 16 uczniów: 8 recytatorów i 8 gawędziarzy

Klasyfikacja w kategorii recytacji:

I miejsce   Oliwia Sikoń                        Skrzypne

II miejsce  Ewelina Jarząbek                 Bańska Wyżna

III miejsce Anna Bartoszek                  Maruszyna Dolna

Wyróżnienie Oliwia Zapotoczna          Maruszyna Dolna

Wyróżnienie Gabriela Mulica              Skrzypne

Klasyfikacja w kategorii gawęd:

I miejsce   Ewelina Urbaś                    Bańska Wyżna

II miejsce  Marcin Strzęp                     Zaskale

III miejsce Adam Magdziak                Skrzypne

Wyróżnienie Kacper Repa                   Maruszyna Górna

Wyróżnienie Krystian Zadora              Skrzypne

W grupie wiekowej klas IV-VI szkoły podstawowej przesłuchano 20 uczestników: 10 recytatorów i 10 gawędziarzy.

         Klasyfikacja w kategorii recytacji:

I miejsce     Gabriela Gubała  Skrzypne

II miejsce    Kamil Trebunia                  Bańska Wyżna

III miejsce   Stanisław Nawalaniec       Maruszyna Dolna

Wyróżnienie          Julia Ścisłowicz      Zaskale

Wyróżnienie          Wiktoria Marusarz  Skrzypne

W kategorii gawęd:

I miejsce                Paweł Rzepka                     Skrzypne

II miejsce               Szymon Rychtarczyk         Maruszyna Górna

III miejsce             Łukasz Szostak                   Bańska Wyżna

Wyróżnienie          Jakub Trebunia                  Szaflary

Wyróżnienie          Celina Hreśka                    Skrzypne

W grupie klasa VII-VIII SP i III gimnazjum komisja przesłuchała łącznie  16 uczniów:  7 recytatorów  i 9 gawędziarzy.

W kategorii recytacji poszczególne miejsca zajęli:

I miejsce                Sylwia Piszczór                    Skrzypne

II miejsce               Agnieszka Buńda                 Maruszyna Dolna

III miejsce             Anna Król                               Zaskale

Wyróżnienie          Katarzyna Repa                    Bańska Niżna

Wyróżnienie          Michalina Jachymiak           Maruszyna Górna

 

W kategorii gawęd:

I miejsce                Izabela Szeliga                     Skrzypne

II miejsce               Paweł Urbaś                         Bańska Wyżna

III miejsce             Izabela Repa                         Maruszyna Górna

Wyróżnienie          Małgorzata Babiarz              Maruszyna Dolna

Wyróżnienie          Magdalena Gał                     Szaflary

 

Ponadto każdy uczestnik konkursu zdobywał punkty dla swojej szkoły zgodnie z zasadą:  za każde I miejsce – 4 punkty, za II miejsce – 3 punkty, za III miejsce – 2 punkty, a za każde wyróżnienie po 1 punkcie. W ten sposób  w klasyfikacji ogólnej: 24 punkty  i Statuetkę Dyrektora Szkoły Podstawowej w Skrzypnem otrzymała Szkoła Podstawowa w Skrzypnem. Organizatorzy przekazali w tym roku Statuetkę Dyrektora szkole, która w klasyfikacji ogólnej zdobyła II miejsce.

II miejsce 17 punktów SP Bańska Wyżna

III miejsce 10 punktów SP Szaflary

Zdobywcy I miejsca z grupy I i II tj. klasy 0-1 oraz klas II-III SP oraz zdobywcy I  i II miejsca z klas IV-VI oraz VII SP ,II i III gimnazjum kwalifikują się do XLIII Finału Przeglądu, który odbędzie się w Szkole Podstawowej  Nr 2 w Białym Dunajcu w dniu 10.01.2019 r (czwartek)  o godz. 9.30.

Do finału zakwalifikowali się:

Z grupy I i II:

  1. I miejsce   Katarzyna Furtak                           Szaflary
  2. I miejsce   Szymon Stopka                              Szaflary
  3. I miejsce   Oliwia Sikoń                   Skrzypne
  4. I miejsce   Ewelina Urbaś                                Bańska Wyżna

Z grupy III klasy IV-VI

I miejsce     Gabriela Gubała                 Skrzypne

II miejsce    Kamil Trebunia                  Bańska Wyżna

I miejsce      Paweł Rzepka                   Skrzypne

II miejsce    Szymon Rychtarczyk        Maruszyna Górna

Z grupy IV:

I miejsce                Sylwia Piszczór                    Skrzypne

II miejsce               Agnieszka Buńda                 Maruszyna Dolna

I miejsce                Izabela Szeliga                     Skrzypne

II miejsce               Paweł Urbaś                         Bańska Wyżna

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów podczas XLIII Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy w Białym Dunajcu. Z tego miejsca pragniemy również złożyć najszczersze podziękowania tym wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem, ofiarnością i życzliwością przyczynili się do tego, że nasze Święto Gwary przebiegło w tak niesamowitej atmosferze.

Dyrekcja i społeczność Szkoły Podstawowej w Skrzypnem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − = 14