Dorośli czytają dzieciom

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Wisława Szymborska

24 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej w Borze po raz trzeci została zorganizowana kampania „Dorośli czytają dzieciom”, której celem była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Cała społeczność szkolna przygotowywała się do tego wydarzenia przez miesiąc. Uczniowie kl.VI pomagali wykonać piękną aranżację krainy baśni jako dekorację. Dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe, pod opieką pani Haliny Gacek, ćwiczyły inscenizację wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”, wzbogacając go o krótkie występy taneczne. Oddział przedszkolny, pod czujnym okiem pani Anny Kalata, utrwalał recytację „Katechizmu małego Polaka”. Wszystko to miało uświetnić spotkanie z wyjątkowymi gośćmi zaproszonymi przez naszą szkolną bibliotekę.

Warto było tak się starać, ponieważ w tym roku swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele różnych zawodów, organizacji i instytucji. Przygotowali oni wybrane przez siebie utwory, które pragnęli nam zaprezentować, aby w ten sposób zachęcić najmłodszych i tych trochę starszych do czytania książek.

Pani Elżbieta Nowak z Fundacji im. Adama Worwy odczytała fragment „W pustyni i w puszczy”. Pan doktor Tymoteusz Derebas po raz kolejny zaprezentował swój talent aktorski w utworach „Kokoszka-smkoszka” i „Orzeszek”. Bibliotekarka – pani Maria Piszczek, która przybyła z panią Natalią Staszel z GCKPiT w Szaflarach, pięknie opowiedziała bajkę o przygodach wilka, a dzielnicowy – pan Mirosław Nowobilski zapoznał zebranych z kilkoma bardzo pouczającymi radami dotyczącymi właściwego zachowania się wobec innych. Prywatne Szkoły Średnie im. Prof. Jana Venuleta w Nowym Targu reprezentowały uczennice I klasy wojskowo-policyjnej – Klaudia Naglak i Anna Morawa. Przedstawiły one krótkie historyjki związane z ich przyszłym zawodem. Pani sołtys – Stanisława Jarząbek wystąpiła z wierszami „Zosia Samosia” i „Wszyscy dla wszystkich”, natomiast nasza ludowa poetka- pani Ludwina Jarząbek recytowała swoje najnowsze wiersze napisane w gwarze podhalańskiej. Komendant OSP w Borze- pan Józef Gacek tradycyjnie przeniósł nas w niezwykły świat kolejnych przygód Koziołka Matołka. Pani Monika Mroszczak-Gąsior – nauczycielka naszej szkoły oraz pani Maria Chrobak- babcia ucznia klasy I przeczytały dwa różne utwory o kocie.

Na koniec uwieczniliśmy coroczną akcję pamiątkowym zdjęciem a w pamięci pozostały nam niezapomniane wrażenia, którymi uczniowie będą jeszcze długo dzielić się między sobą na korytarzach.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim ”dorosłym”, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i przybyli do naszej szkoły mimo swoich obowiązków. Niektórzy goście towarzyszą nam od pierwszej edycji. Bardzo się cieszymy i cytujemy za Janem Pawłem II „ na Was zawsze można liczyć…”

Relacja: Wioletta Luberda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

35 + = 45