Kolędnicy misyjni 2017

Kolędnicy misyjni to dzieci, które pomagają swoim rówieśnikom w krajach misyjnych. Kolędowanie odbywa się w ramach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Początki Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci sięgają roku 1843. Powstało ono we Francji. Do Polski (do Małopolski) ruch ten trafił w roku 1858. Działalność Dzieła przerwał wybuch II wojny światowej. Nie wznowiono jej po zakończeniu działań wojennych ze względu na trudną sytuację w kraju, a w roku 1949 władze komunistyczne zakazały działalności wszystkim organizacjom i stowarzyszeniom katolickim. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku nastąpił dynamiczny rozwój Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Jubileusz 150-lecia istnienia w Polsce Dzieło przeżywało w roku 2008. Z tej okazji Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła rok duszpasterski 2008 Rokiem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Ukoronowaniem jubileuszowych inicjatyw i wydarzeń był VII Krajowy Kongres Misyjny Dzieci w Krakowie-Łagiewnikach. Uczniowie z Ogniska Misyjnego naszej szkoły pierwszy raz uczestniczyli w VII Archidiecezjalnym Kongresie Misyjnym w 2011 r. A więc w tym roku kolędnicy misyjni ruszyli ulicami Boru po raz siódmy.

Dnia 29.12.2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Borze brali udział w kolędowaniu misyjnym. Przygotowała nas kochana Siostra Renata Janeczko. Zbieraliśmy pieniądze na rzecz dzieci z Syrii. W tym kraju dzieci są bardzo biedne, niektóre z nich nie mają rodziców, nie mają domów.

Byliśmy rozdzieleni na dwie grupy. Jedna z grup szła z siostrą Renatą. Grupa siostry szła od Gronkowa w stronę Szaflar. Grupa druga wędrowała z Angeliką Pawlikowską, absolwentką naszej szkoły. Grupa ta także szła od Gronkowa ale w stronę ulicy Rolnej. Pogoda była bardzo brzydka byliśmy więc zmarznięci i mokrzy. Nie zniechęciło nas to wcale do kolędowania. W każdym domu dostaliśmy pieniądze dla dzieci z Syrii, a dla nas słodycze. Słodyczy było co niemiara aż Angelice pękła torba i upychaliśmy cukierki do kieszonek.

Kolędowanie zakończyliśmy o godzinie 15.30. Zebraliśmy się wszyscy w domu u Michała Radwańskiego (naszego kolędnika misyjnego). Mogliśmy odpocząć i policzyć pieniądze które zebraliśmy. Zebrana kwota wynosiła 950 złotych. Druga grupa uzbierała 620 złotych. Wszyscy cieszyliśmy się że możemy pomóc innym dzieciom. Siostra była z nas bardzo dumna i szczęśliwa, ponieważ pierwszy raz nazbieraliśmy tak dużo pieniędzy, a dzieciom na pewno się one przydadzą.

W następnym roku również podejmiemy się kolędowania i mam nadzieję że zebrana kwota będzie tak samo duża a może i nawet większa niż w tym roku.

Relacja: Kamila Jarząbek kl. VI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 4 =